Pohjois-Savon aluevaltuutetut

Valtuustoryhmän puheenjohtaja
Aluehallituksen varapuheenjohtaja
Tulevaisuus- ja strategiajaoston puheenjohtaja

Kari Ojala
johtava lääkäri

Siilinjärvi

kari.ojala@pshyvinvointialue.fi


Valtuustoryhmän varapuheenjohtaja
Aluehallituksen jäsen

Karoliina Partanen
asianajaja, yrittäjä

Kuopio

karoliina.partanen@pshyvinvointialue.fi

 


Valtuustoryhmän varapuheenjohtaja
Aluehallituksen varajäsen
Asiakaskokemusjaoston jäsen

Sakari Pääkkö
valtiotieteiden kandidaatti, suunnittelija

Kuopio

sakari.paakko@pshyvinvointialue.fi

 


 

 

Markku Eestilä
kansanedustaja, eläinlääkäri

Iisalmi

markku.eestila@pshyvinvointialue.fi


 

 

Miia Eskelinen-Fingerroos
YTM, kasvujohtaja

Kuopio

miia.eskelinen-fingerroos@pshyvinvointialue.fi


 

Valtuuston varapuheenjohtaja

Kati Hynninen
ikääntyneiden lääkäripalvelujen johtaja

Varkaus

kati.hynninen@pshyvinvointialue.fi


 

 

Marko Kilpi
kansanedustaja, poliisi

Kuopio

marko.kilpi@pshyvinvointialue.fi


 

Kokonaisturvallisuuslautakunnan varapuheenjohtaja

Allu Koskinen
yrittäjä

Kuopio

allu.koskinen@pshyvinvointialue.fi


 

 

Teijamari Laasonen-Balk
psykiatrian erikoislääkäri, psykoterapeutti

Iisalmi

teijamari.laasonen-balk@pshyvinvointialue.fi


 

 

Arttu Pöyhönen
lääkäri, eMBA

Iisalmi

arttu.poyhonen@pshyvinvointialue.fi


 

Perhe- ja vammaispalveluiden lautakunnan jäsen

Mika Rissanen
geriatrian ja yleislääketieteen erikoislääkäri

Kuopio

mika.rissanen@pshyvinvointialue.fi


 

Yleisten palveluiden lautakunnan jäsen

Olli-Pekka Ryynänen
professori emeritus

Kuopio

olli-pekka.ryynanen@pshyvinvointialue.fi

Varavaltuutetut

 

1. Varavaltuutettu
Ikäihmisten ja hoivapalveluiden lautakunnan puheenjohtaja

Pekka Taipale
erikoislääkäri, KTM

Iisalmi

pekka.taipale@pshyvinvointialue.fi

 


 

2. Varavaltuutettu
Tulevaisuus- ja strategiajaoston varajäsen

Jouko Savolainen
farmasian tohtori, apteekkari

Kuopio

jouko.savolainen@pshyvinvointialue.fi


 

3. Varavaltuutettu
Perhe- ja vammaispalveluiden lautakunnan jäsen

Anna-Kaisa Kokkonen
kätilö, terveysalan opettaja

Kuopio

anna-kaisa.kokkonen@pshyvinvointialue.fi

Valtuustoryhmän sihteeri/avustaja

 

 

Simo Juuti

simo.juuti@kokoomus.fi
050-919 3708